Yaşlılara Saygı Haftası Etkinliği

18 Mart 2024 Pazartesi

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek, yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak için 1982 yılı itibariyle 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bu kapsamda Yüksekokulumuz ve Sağlık Bilimleri Faültesi işbirliği ile Müyesser KART Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 18 Mart 2024 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında “Egzersiz Dostu Huzurevleri” sosyal sorumluluk projesinin etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinin yaşlılık sorunlarına daha duyarlı olması ve çözüm üretme becerilerini geliştirmek amacıyla “Toplumsal Duyarlılık” ve “Geriatrik Rehabilitasyon” dersi öğrencileri ile gerçekleştirildi.
Etkinlik, Güneysu Kaymakamı Muhammed İkbal YELEK, Güneysu Belediye Başkanı Rıfat ÖZER ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Halil PEHLİVAN’ın katılımlarıyla gerçekleşti.
Etkinlik 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109’uncu yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşu ardından da İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlamıştır.
“Egzersiz Dostu Huzurevleri” sosyal sorumluluk projesinin açılış konuşmaları Üniversitemiz Toplumsal Katkı ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten YILMAZ YAVUZ tarafından gerçekleştirildi.
Açılış konuşmalarının ardından “Yaşlılarda Fiziksel Aktivite ve Egzersizin Önemi” başlıklı konferans Yüksekokul Müdürümüz ve Öğretim Üyemiz Dr. Öğretim Üyesi Murat YILDIRIM tarafından verilmiştir.
Konferansın ardından Yüksekokulumuz Öğretim Elemanlarından Ögr. Gör. Dr. Melike YAĞCI eşliğinde “Solunum ve Esneme Egzersiz Uygulamaları” Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencileri ile yaşlılarımıza uygulatılmıştır.
Programımızın son etkinliği olarak “İç Mekan Süs Bitki Düzenlemesi” faaliyeti Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanlarından Arş. Gör. Dr. Damla TURAN BÜYÜKDİNÇ ve Pazar Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanlarından Öğr. Gör. Songül YILDIZ eşliğinde protokol üyeleri, yaşlılarımız ve öğrencilerimiz ile gerçekleştirilmiştir.
Düzenlenen programda emeği ve katkısı olan Müyesser KART Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarına, malzemelerin temini konusunda ayni yardımları için Güneysu Belediye Başkanlığına ve iç mekan süs bitkisi düzenlemesi için gerekli bitki materyalleri teminini sağlayan Üniversitemiz Ziraat Fakültesine,
Ayrıca etkinliğimize katılan, öğrencilerimiz, üniversitemizin akademik ve idari çalışanlarına teşekkür ederiz.
Tüm büyüklerimizin ve yarının yaşlı adayı tüm katılımcılarımızın yaşlılara saygı haftasını kutlar, minnet ve şükran duygularımla yaşam sevinçlerinizin hiç kaybolmadığı sağlıklı ve mutlu günler temenni ederiz.

Hızlı Erişim